CÜMLE TAMAMLAMA SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

19 KAYITLI ÖĞRENCİ

Cümle Tamamlama Soru Tipi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere yarım bırakılan cümleyi tamamlamanız istenen soru tipidir. Özellikle BAĞLAÇ bilgisinin önemli olduğu bu soru tipinde zaman zaman relative clause (sıfat cümlecikleri) ve çok az da olsa noun clause (isim cümlecikleri) bilginiz de sınanır.

ÖSYM bu soru tipinde yukarıdaki dil bilgisi altyapısının yanı sıra adayların özellikle kelime ve çeviri bilgisini de sınamaktadır. Bu yüzden hem yan cümle (bağlaç, sıfat cümlecikleri, isim cümlecikleri) bilgisinin yanı sıra kelime bilgisiyle beraber çeviri becerilerinizi de geliştirmelisiniz.

YDS – YÖKDİL -YDT Sınavlarında Kaç Soru Çıkar?

Her üç sınavdaki cümle tamamlama soru sayıları farklıdır. YDS sınavında 10, YÖKDİL sınavında 11 ve YDT(YksDİl) sınavında 8 soru sorulmaktadır. Bu soruların zorluk dereceleri de birbirinden farklıdır. Kıyaslamak gerekirse hem dil bilgisi hem de kelime bilgisi bakımından en zor soruların yer aldığı sınav YDS’dir. Ancak, YÖKDİL ve YDT sınavları cümle tamamlama bakımından YDS’ye oranla daha kolay sorulardan oluşmaktadır.

Sınavlar arasında farklılıklar olmasına rağmen, cümle tamamlama soruları her üç sınavda da iki ayrı formatta sorulur. Bu iki formattaki sorular eşit sayıdadır. Örneğin YDS için 5’erli iki grup halindedir. Bu formatların ilkinde yan cümle yapıları -ağırlıklı olarak da bağlaçlar- soru kökünde verilir. İkini soru formatında ise yan cümle yapıları -yine ağırlıklı olarak bağlaçlar- seçeneklerde yer alır.

İşte tam da bu noktada BU PAKETTEKİ VİDEO DERSLER sayesinde CÜMLE TAMAMLA ÇÖZÜM STRATEJİLERİNİ, seçenek eleme mantığını, anlam vermeyi ve doğru cevabı bulabilmeyi öğreneceksiniz.

 

Toplam 7,5 saatlik 14 tane video ders bulunmaktadır.

DERSİ AL
  • 99
  • 180 Gün
top
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba ! Dersler hakkında aklınıza takılanları buradan sorabilirsiniz
👋 Destek Hattı